Ve finále ostravského akcelerátoru zabodoval cyklostan i svítící kapalina
Diváci Startup Show mohli vidět prototyp cyklostanu na vlastní oči a taky si jej vyzkoušet. Nápad je zaujal natolik, že jej posléze odměnili cenou publika.

Autorky cyklostanu Helena Záleská a Petra Krhutová jsou vášnivé cyklistky a rády podnikají vícedenní vyjížďky spojené s kempováním. Vždy však měly strach kola před stanem v noci nechat. Sháněly proto na trhu stan, který bude lehký a zároveň se do něj schovají dvě kola. Takový ale nenašly. „Řekly jsme si, proč kola nevyužít na samotnou konstrukci, vždyť jsou pevné a zároveň je tím můžeme ochránit před deštěm i případnou krádeží. Daly jsme hlavy dohromady a tak vznikl náš Tike,“ říká Helena Záleská. Ve stanu se příjemně vyspí dvě dospělé osoby a zároveň je v něm dostatek prostoru pro zavazadla.

Nejen tento podnikatelský nápad bylo možné vidět na finální Startup Show, která je vyvrcholením akcelerátoru Green Light VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Diváci mohli vidět prototyp cyklostanu na vlastní oči a taky si jej vyzkoušet. Nápad je zaujal natolik, že jej posléze odměnili cenou publika. Cyklostan zaujal rovněž porotu a investora, kteří se rozhodli ceny rozdělit mezi něj a svítící kapalinu pod názvem ChemLight. O cenu poroty i hlavního partnera, firmy SDE Software Solutions, se tak poprvé dělí dva projekty. Každý tým si odnesl 50 000 Kč.

„Napadlo nás přenést trochu vědy do běžného života a vytvořit nový, designový typ osvětlení. Pečlivým mícháním chemických látek a jejich reakcí jsme vytvořili světelnou kapalinu. Při současném použití světelného zdroje tak dochází k rozzáření této kapaliny“, říká jeden z autorů projektu ChemLight Denis Havlena, student biofyziky na Ostravské univerzitě.

Vzniklé světlo je úsporné, protože díky svým chemickým vlastnostem nevyžaduje silný zdroj k nasvícení. Produkt by autoři rádi nabízeli výrobcům osvětlení, nábytku i designerům. Lze jej nainstalovat do nejrůznějších interiérů. Mohou tak vznikat světelné stěny, lampy, podlahy i nábytek.

Na finální Startup Show se utkalo celkem 11 nejlepších nápadů.

Všechny zúčastněné projekty během tří měsíců podstoupily intenzivní školení, semináře a osobní mentoring. Naučili se tak krok za krokem, jak sestavit svůj podnikatelský plán a co vše vlastní podnikání obnáší.

Partnerem programu se stala řada významných českých firem, které často poskytly své odborníky pro školení z oblasti práva, účetnictví nebo tvorby obchodních modelů. Jmenovat můžeme SDE Software Solutions, Deloitte nebo Novalia. Partnerem programu byl také Moravskoslezský kraj. Startupisti.cz byli mediálním partnerem akcelerátoru.

 


David Rewenda
David Rewenda
majitel portálu Startupisti.cz


Podobné články
Obce si oblíbily notifikace pro své občany od Notifee
Informovat občany zavčasu o aktuálním dění v obcích, to je hlavní úkol každého starosty. Lidé chtějí vědět, co se bude ...
OTH a Libor Klapeč nakupuje další firmu
Nákup společnosti APPKEE, s. r. o. nebyl jediný výrazný nákup, k němuž došlo. Investiční skupina OTH, Obchodní a technologický holding, ...
Peněženku už nezapomeneš, neztratíš, nezmizí
Zažil jsem to, zrovna dnes. Natankovaná nádrž a já bez dokladů - což žádná pohroma není, ale i bez peněz, ...
Ve finále ostravského akcelerátoru zabodoval cyklostan i svítící kapalina
Autorky cyklostanu Helena Záleská a Petra Krhutová jsou vášnivé cyklistky a rády podnikají vícedenní vyjížďky spojené s kempováním. Vždy však ...