Založit firmu v Česku, nebo zběhnout?

Každý z nás si už někdy minimálně pohrával s myšlenkou rozjet vlastní podnikání. Fakt, že si musíme zvolit formu podnikání, není snad pro nikoho novinkou.

V následujících řádcích se budeme zabývat problematikou zvolení správné formy a založení podniku. Pro srovnání jsem vybral nejhojněji využívanou formu v ČR a to je „společnost s ručením omezeným“ neboli s.r.o. a její ekvivalenty z UK a USA, používané i pro podnikání na území našeho státu.

Vytvoření zahraniční společnosti není v Česku již dávno tabu, naopak poslední dobou se objevuje stále více podnikatelů, kteří volí formy LLC, nebo Ltd. Hlavně z důvodů rychlého zřízení, nízké administrativní zátěže, snadné komunikace s úřady a atraktivity firmy zejména pro zahraniční partnery, zákazníky a investory. Dalším z důvodů zřízení mohou být nedoplatky vůči státu. V takovém případě není možné založit společnost v České republice, v zahraničí se na to však nehledí. Tato skutečnost je sice dvousečná, protože nahrává podnikatelům s nekalými účely, přesto však může být pomocnou rukou i těm, kteří chtějí vybudovat poctivou firmu.

Cílem našeho článku není podrobná charakteristika jednotlivých forem podnikání, ta je dostupná na mnoha portálech, našim zájmem je vytyčení rozdílů, zdůraznění zvláštností, novinek v legislativě (zejména u s.r.o.) a shromáždění co nejvíce zkušeností se zakládáním podniku pro podporu znalostí této problematiky v prostředí České podnikatelské sféry. Obecná charakteristika totiž není komplexně směrodatná. Uplatnění výhod jednotlivých druhů společností totiž závisí na účelu podnikání, územní působnosti firmy a původu Vašich zákazníků.

LLC

Nejbližší alternativa společnosti s ručeným omezením pocházející z USA.

  • – „pass-through taxation“ – příjmy LLC nejsou zdaněny na úrovni společnosti, ale až na úrovni společníků
  • – Standardní základní kapitál se pohybuje okolo 50 000 – 100 000 USD
  • – zakladatelé LLC mohou určit, jak bude jejich entita klasifikována – společnost/partnership
  • – pokud vlastník není daňový rezident, nemá stálou provozovnu v USA a všechen příjem pochází ze zahraničí – nevztahuje se na ně federální ani státní daň z příjmu na úrovni společníků
  • – LLC sice nemusí odvádět státní a federální daň ve zmíněném případě, nicméně pokud by majitelé byli např. z ČR, museli by platit tzv. srážkovou daň, která je 35%. Nejdůležitější věcí je potom to, že by majitelé museli danit v ČR.
  • – LLC není povinna odvádět daně při likvidaci společnosti
  • – Neomezené vlastnictví jiných společností
  • – Největší problematikou je odlišnost zákonů v jednotlivých státech, nejznámější „daňový ráj“ v USA je stát Delawar

Ltd.

Britská forma společnosti s.r.o.

  • – Založení do druhého dne
  • – Standardní výše ZK je 2 000 GBP, minimální je 2 GBP
  • – Jednoduchá komunikace s úřady, včetně podání daňového přiznání – vše online – malý objem administrativy
  • – Při fungování z území ČR (fyzická přítomnost = vzniká stálá provozovna, vlastnictví hmotných a nehmotných prvků, použitých k podnikání), vzniká povinnost zřídit organizační složku, odštěpný závod nebo dceřinou společnost
  • – Stačí bankovní účet v ČR
  • – Neomezené vlastnictví jiných společností
  • – Ltd. Firmu akceptují a v některých případech vyžadují různé evropské akcelerátory

S.r.o.

K této formě netřeba dlouhého popisu, většina už má i zkušenosti se založením, takže zmiňuji jen pár charakteristických bodů a změn od roku 2014.

  • – Základní kapitál 1 Kč – společníci ručí i vlastním majetkem
  • – Soud může statutární orgány společnosti přimět k úhradě škody/naplnění závazků a vyloučit z výkonu funkce, odpovědnost za podnikatelské aktivity se může přenést i na rodinné příslušníky
  • – Společnost může být jediným vlastníkem jiné společnosti
  • – Neomezený počet společníků
  • – Libovolný odhadce při nepeněžitém vkladu

Vaše názory:

Jozef Vodička
zakladatel firmy Venzeo a prezident projektu Trash-Out:
www.venzeo.com; www.trashout.me

„Při volbě formy společnosti záleží na účelu a strategii podnikání. Pokud má firma v plánu operovat na mezinárodních trzích, může být vhodné zvolit zahraniční formu společnosti jako LLC, nebo Ltd.. Záleží také, pokud firma potřebuje investory, v tom případě se vyplatí založit firmu s možností prodeje akcií. Důležité kritéria jsou také seniorita zakladatelů a jejich zázemí, zda mají k dispozici lidi, kteří jsou zběhlí v lokálních zákonech a povinnostech.“

Tomáš Buchwaldek
zakladatel firmy Nastejnelodi.cz
www.nastejnelodi.cz

„Nedoporučuji zakládat zahraniční právní formu společnosti, pokud firma nemá v plánu operovat na mezinárodním trhu, nebo nemá dost velké obraty. Pro představu si můžete přečíst náš článek, zaměřený na offshore společnosti.

Zdeněk Hornych
CEO SOCIFI
www.socifi.com

„Právní forma Ltd. byla pro SOCIFI logickou volbou. Měli jsme zkušenosti s právním a daňovým systémem Británie a věděli jsme, že společnost připravujeme pro vstup investorů. Klíčovou roli samozřejmě hrál požadavek na globální působnost.“

Ltd. je důvěryhodná a transparentní entita nejen pro české, ale i pro americké investory. V případě požadavku na změnu vlastnické struktury, kdy na vrcholu struktury společnosti je Ltd. z Británie, pro ČR existuje organizační složka a pro sales v USA LLC vlastněná právě Ltd., je možné z LLC učinit vedoucí entitu poměrně efektivně. Existuje řada možností, jak kýženého swapu dosáhnout. Nezbytné však je si stanovit, co podnikatelé od společnosti očekávají a jaké potřeby jim která právní forma splní. Změny můžete řešit vždy, ale každá legrace něco stojí a tím myslím především čas. A pokud je pro startup něco cennějšího než peníze, je to právě čas.

John Vanhara
zakladatel IncParadise a známý bloger zabývající se podnikáním v USA
www.incparadise.net
www.podnikanivusa.com

Zakládání firmy v USA

Pokud se někdo rozhodne založit firmu v USA, měl by si ujasnit, zdali mu to v něčem pomůže. Mnoho lidí si stále myslí, že jim to nějakým způsobem usnadní podnikání v ČR – ať už kvůli danění anebo zisku „prestiže“. Realita je ale úplně někde jinde.

Firmu v USA by si měl cizinec založit pouze v případě, že by chtěl přímo v USA podnikat. Jiný důvod v tom opravdu nevidím. Pokud někdo zamýšlí, že si v USA založí firmu, jen aby tady zdanil své vedlejší zisky z Adsence apod., tak se mu ten investovaný čas pro pochopení systému v USA, vedení účetnictví a podávání daňového přiznání v USA opravdu nevyplatí. Pokud se ale rozhodnete, že skutečně chcete podnikat v USA, tak přichází na řadu otázky, jako v jakém státě mít firmu zaregistrovanou popřípadě jaký typ firmy budete vlastnit a jak ji danit.

V USA máme 2 druhy daní – federální, které jsou pro všechny státy stejné, a státní, které se mohou v rámci států výrazně lišit. Některé státy nemají sales tax (Oregon, Delaware), jiné nemají daň z příjmu pro občany (Florida) a některé mají mimo tyto daně ještě nějaké další daně navíc (Kalifornie). Naopak Nevada nemá žádnou daň z příjmu fyzických ani právnických osob – bez výjimek. Navíc je Nevada přátelským státem, ohledně úrovně byrokracie.

Co se typu firem týká, tak pro „neameričana“ přichází v úvahu buď LLC (Limited Liability Company) anebo C Corp (C Corporation). Oba tyto druhy firem mohou vlastnit cizinci. LLC je tzv. pass through entity, tedy daně se neplatí přímo u LLC, ale prostřednictvím daňového přiznání majitelů. C Corp má svoji vlastní daň ve výši 15% do prvních $ 50 000 zisku, potom se to zvyšuje. Zajímavosti systému firem v USA je, že můžeme mít založenou např. LLC, ale danit ji jako C Corporation. Před pár týdny totiž zvedla Nevada roční poplatek za State Business License z $200 na $500 ročně a poplatek za Annual list of officers o $25. Toto platí ale pouze pro firmy typu C Corporation. Pro LLC zůstávají podmínky stejné. Pro ty, kteří chtějí stále zakládat firmu v Nevadě, proto doporučuji, aby si založili LLC a při vydávání EIN (Tax ID) zažádali, že chtějí danit jako C Corporation. Díky tomu se vyhnete placení zvýšených poplatků. Navíc LLC firmy mají jednodušší papírování, protože nemusejí dělat pravidelné schůzky akcionářů a ředitelů jako u C Corporation.

Detailnější informace ohledně zakládání firem v USA se dozvíte na stránkách firmy IncParadise popřípadě na mém blogu, kde se dělím o mé zkušenosti v oblasti podnikání v USA.

Daniel Kvíčala
Daniel Kvíčala
Unodor Ltd.


David Rewenda
David Rewenda
majitel portálu Startupisti.cz


Podobné články
Nikola Motor Company - Tesla v "truck" segmentu
Pokud napodobování je nejvyšší formou lichotky, Elon Musk musí být velmi šťastný, když se dozví o nejnovějším startupu, slibující "elektrická ...
5 moudrých životních lekcí Billa Gatese
Většina lidí naší generace si může nechat pouze zdát o úspěchu, kterého dosáhl Bill Gates, zakladatel Microsoftu. A co je ...
9 světových značek, které začínaly jako armádní výrobky
Divili byste se, kolik světových značek má kořen v armádním prostředí. U některých můžeme historii značky vidět už v logu, ...
Multifunkční centrum na podporu podnikání otevřeno v Karviné!
Inspirace při realizaci byla čerpána z obdobného projektu, který již řadu let funguje ve Finském Oulu. Na první pohled oblasti ...