Po celém světě žije více než 2,4 miliardy lidí v nehygienických podmínkách. Bez přístupu k čisté vodě musí tito lidé čelit mnoho různým nemocem.
Je to pět let od doby, kdy Bill a Melinda Gatesovi měli první nápad navrhnout udržovatelnou a cenově dostupnou toaletu. Výzkumníci z Cranfield University se stali životaschopnými uchazeči tohoto úkolu.
Výsledek je známý pod názvem „Nano-membránová toaleta“ a byl financován nadací Gates v září 2012 za $ 710000 (= 17.040 000,-Kč). A taky byla započata revoluce v globalní sanitaci. Design a systém toalety funguje bez vody, je snadno ovladatelný, a za předpokladu dalších pokusů, by mohla být součástí budoucnosti kanalizace.
Alison Parker, přednášející v Institutu mezinárodních vod a sanitace v Cranfield Water Science říká, že její tým má sloužit v chudých městských oblastech. “ Bude velmi těžké provádět plánovanou údržbu v těchto odlehlých oblastech „, říká Parkerová. Je to hlavně proto, že záchod potřebuje údržbu a každých šest měsíců minimálně vyměnit některé části. Záchody budou použity v hustě osídlených městských oblastech, kde je problém poskytnout dobrou sanitaci a zajistit návštěvu technika z údržby je pak náročné.
Skutečné provedení záchodu je poměrně složité. Poté co člověk vykoná svou potřebu zavře víko a po uložení odpadu v nádobě pod ním se rotující záchodová mísa otočí o 270 stupňů. Stírací nástroj pak utírá veškerý zbytkový odpad z mísy. Pevný odpad zůstává na dně , zatímco kapalina stoupá k vrcholu. Extrémně tenká vlákna, známá jako nanovlákna, jsou uspořádány do svazků uvnitř komory. Pomocný pohyb vodní páry, který zde existuje jako součást kapalného odpadu, vhání odpad do svislé trubky v zadní části WC.
Voda pak prochází skrze speciálně navržených perliček, které pomáhají ke kondenzaci par ve skutečnou vodu, která teče dolů do trubice a usadí se v nádrži na přední straně WC. A co s pevným odpadem, který zanechal mechanismus? Mechanismus napájený z baterie zvedne zbývající odpad z WC do samostatné zadržovací komory. Zde je pokryt povlakem vosku, který potlačuje zápach a vyschne. Každý týden, místní technik navštíví komunitu k odstranění pevného odpadu a vody, a v případě potřeby vymění baterie. Obyvatelé pak můžou použít vodu k zalévání rostlin, čištění svých domovů, apod. Pevný odpad končí na termo-zpracovatelském závodě, kde je zpracován na energii pro komunitu. Toaleta může obsloužit až 10 osob za cenu $0.05 za den. Je nutno si připustit ještě jeden problém, na kterém se musí zapracovat, a to – toaletní papír. V momentálním stavu totiž musí uživatelé hodit papír do odpadkového koše.
Zdroje: Techinsider.io