Bill Gates investuje do revoluce globální sanitace

Po celém světě žije více než 2,4 miliardy lidí v nehygienických podmínkách. Bez přístupu k čisté vodě musí tito lidé čelit mnoho různým nemocem.

Je to pět let od doby, kdy Bill a Melinda Gatesovi měli první nápad navrhnout udržovatelnou a cenově dostupnou toaletu. Výzkumníci z Cranfield University se stali životaschopnými uchazeči tohoto úkolu.

Výsledek je známý pod názvem „Nano-membránová toaleta“ a byl financován nadací Gates v září 2012 za $ 710000 (= 17.040 000,-Kč). A taky byla započata revoluce v globalní sanitaci.

 Design a systém toalety funguje bez vody, je snadno ovladatelný, a za předpokladu dalších pokusů, by mohla být součástí budoucnosti kanalizace.
Alison Parker, přednášející v Institutu mezinárodních vod a sanitace v Cranfield Water Science říká, že její tým má sloužit v chudých městských oblastech.
“ Bude velmi těžké provádět plánovanou údržbu v těchto odlehlých oblastech „, říká Parkerová. Je to hlavně proto, že záchod potřebuje údržbu a každých šest měsíců minimálně vyměnit některé části. Záchody budou použity v hustě osídlených městských oblastech, kde je problém poskytnout dobrou sanitaci a zajistit návštěvu technika z údržby je pak náročné.

Skutečné provedení záchodu je poměrně složité. Poté co člověk vykoná svou potřebu zavře víko a po uložení odpadu v nádobě pod ním se rotující záchodová mísa otočí o 270 stupňů. Stírací nástroj pak utírá veškerý zbytkový odpad z mísy. Pevný odpad zůstává na dně , zatímco kapalina stoupá k vrcholu. 

Extrémně tenká vlákna, známá jako nanovlákna, jsou uspořádány do svazků uvnitř komory. Pomocný pohyb vodní páry, který zde existuje jako součást kapalného odpadu, vhání odpad do svislé trubky v zadní části WC.

Voda pak prochází skrze speciálně navržených perliček, které pomáhají ke kondenzaci par ve skutečnou vodu, která teče dolů do trubice a usadí se v nádrži na přední straně WC.

 A co s pevným odpadem, který zanechal mechanismus? Mechanismus napájený z baterie zvedne zbývající odpad z WC do samostatné zadržovací komory. Zde je pokryt povlakem vosku, který potlačuje zápach a vyschne. 

Každý týden, místní technik navštíví komunitu k odstranění pevného odpadu a vody, a v případě potřeby vymění baterie. Obyvatelé pak můžou použít vodu k zalévání rostlin, čištění svých domovů, apod. Pevný odpad končí na termo-zpracovatelském závodě, kde je zpracován na energii pro komunitu.

 Toaleta může obsloužit až 10 osob za cenu $0.05 za den. Je nutno si připustit ještě jeden problém, na kterém se musí zapracovat, a to – toaletní papír. V momentálním stavu totiž musí uživatelé hodit papír do odpadkového koše.

Zdroje: Techinsider.io


David Rewenda
David Rewenda
majitel portálu Startupisti.cz


Podobné články
Vitastiq - jednoduché, ale maximálně účinné
Jak zjistíte, že jste skutečně zdraví? Zdraví. Nejčastěji skloňované a zmiňované podstatné jméno současnosti. Je to to nejdůležitější, co v životě ...
Malé podniky jásají! Platební terminály usnadňují život!
Malé podniky jásají! Platební terminály usnadňují život! Spousta malých podniků nedávala až do teď svým zákazníkům vůbec možnost platit kartou. Největší ...
Zajímavý startup, který by vám neměl uniknout
Zajímavý startup, který by vám neměl uniknout Společnost JIC, která podporuje inovace a fandí začínajícím podnikatelům, nedávno investovala do firmy NenoVision. ...
Top 10 nejlepších počítačově-vědeckých škol ve světě
Top 10 nejlepších počítačově-vědeckých škol ve světě Je jasné, že absolventi nejprestižnějších univerzit s vědeckotechnickým titulem mohou získat svou vysněnou práci ...