CZECHITAS – IT pro holky, holky pro IT

Projekt CZECHITAS zastupuje skupina žen, které si díky zájmu v IT našli k sobě cestu. Společně se snaží prolomit bariéry a nastavený stereotyp, že ženy do IT nepatří. Pořádají vzdělávací workshopy a aktivně píši blog. Samozřejmě né vše je tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá, co vše vám mohou nabídnout a jak toho chtějí dosáhnout nám řekne jedna ze zakladatelek startupu, Dita Přikrylová.

1. Kdo stojí za vznikem CZECHITAS? A co Vás přivedlo k této myšlence?

Pár krásných náhod. Dita Přikrylová, studentka Informatiky a ekonomie potkala startupistu a člověka s hlavou v oblacích Honzu Koláře a kluky z Techsquatu a skvělou holku Pavlínku Grombiříkovou, která se uměla pohybovat nejenom na tanečním parketu ale i na sociálních sítích. Uspořádali jsme v červnu 2013 RailsGirls, českou verzi programovacího víkendu pro holky po zahraničním vzoru. Jen tak. Mělo to úspěch, holky přišly a zrodila se myšlenka dělat něco víc, něco o kousek dál, jiné technologie formou workshopů na stejném konceptu. K Ditě se přidaly holky z informatiky a Mirka Jarešová, která celému nápadu dala vizuální podobu. Až po roce jsme uspořádaly první workshop z naší dílny a vznikla nezisková organizace. Uvědomily jsme si, že vlastně řešíme společenský problém, o kterém se snaží jiné organizace nebo firmy diskutovat už léta. Dneska, na podzim 2015 za sebou máme ohromný kus práce, stojí za náma stovka dobrovolníků, přes 40 workshopů a kurzů a hlavně, příběhy. Přidala se k nám Monča Malátková a díky ní se absolventky našich workshopů začaly uplatňovat na pracovních pozicích v IT. A díky účasti v Social Impact Award se zrodil náš business model, založený na personální činnosti neboli propojování našich absolventek s firmama. Uvědomili jsme si, že jsme schopné řešit společenský problém a zároveň si na sebe vydělat.

2. Je zjevné, že hlavní cílovou skupinou jsou ženy, co jim tedy přesně přinášíte?

Přinášíme jim především bezpečné prostředí, kde se nebojí ptát, dodáváme sebevědomí a odhodlání zvládnout samostatně konkrétní technickou dovednost, jako např. vytvořit si vlastní vizitku, upravit plakát, udělat si webové stránky nebo si i naprogramovat úkolníček. Také ale ženy motivujeme se intenzivně vzdělávat, pracovat na sobě a třeba i změnit práci, pokud nejsou spokojeny. Náplň našich kurzů jsme přeorganizovali tak, aby každý zákazník, který projde celou naší sérií, měl komplexní znalost z oboru. Snažíme se tedy holkám poskytnout znalosti na konkrétní pracovní pozice grafičky, web developerky, programátorky v Javě nebo C# či test analytičky nebo testerky. Cílíme i na mladší žáky, které motivovujeme k volbě IT technického oboru.

3. Co vše musí zájemkyně znát, než se účastní Vašich workshopů?

Úvodní workshopy jsou opravdu pro začátečníky a nevyžadují žádnou IT znalost. Kromě ovládání PC a alespoň základní angličtiny. Pro navazující kurzy není podmínkou účastnit se toho našeho základního, ale znát základní kameny dané technologie. Vždy to oznamujeme v anotaci každého workshopu, navíc na našich kurzech se snažíme o maximální individuální péči, takže i tam dělíme děvčata podle pokročilosti do různých skupin, podle jejich tempa práce. Co je pro nás nejdůležitější je motivace, a reálný případ užití dané znalosti.

4. Můžete nám ve zkratce představit nejdůležitější workshopy a co zahrnují?

Naše workshopy se koncipují do třech hlavních směrů. Jsou to série Programuju, zaměřená na základy algoritmizace, vývoj aplikací pro mobilní telefony i desktopy a také rozvoj logického myšlení, dále Tvořím web, kde se účastnice seznámí s tvorbou statické, ale i dynamické webové stránky, a v neposlední řadě série Jsem originál, zaměřená na grafický design. Workshopy ze sérií doplňujeme intenzivními kurzy na konkrétní technologie či pracovní pozice a pevný harmonogram oživujeme zvanými přednáškami v průběhu roku.

5. Můžete nám představit členy týmu, kteří nejen zastupují projekt, ale také jsou například lektory, popřípadě nám přiblížit na jakém základě vybíráte lektory?

Většina holek z našeho týmu se buď přímo podílí na výuce, nebo alespoň připravují materiály pro workshopy. Zpočátku jsme neměli žádné externí lektory a tahaly všechno samy – teď jsme již v situaci, kdy si můžeme lektory vybírat. Důležitá je pro nás osobní motivace, chuť učit zábavnou formou, a také jistota, že se lektor bude umět poprat se záludnými otázkami zvídavých žen.:-) Neznamená to umět bez výjimky všechno, jde spíš o osobní přístup a schopnost vysvětlit něco různými způsoby tak, aby to pochopil úplně každý.

6. Všimla jsme si, že většina workshopů je zdarma. Jak je projekt náročný v rámci finanční stránky? Kde získáváte podporu?

Je náročný. Bráníme se dotacím a státním penězům, protože věříme, že dokážeme být samostatné a dlouho živé. Máme několik pilířů příjmů. Snažíme se základní workshopy zpřístupnit všem zadarmo, ty pokročilejší nebo intenzivní jsou už za poplatek, z něhož pokrýváme náklady na prostory, lektory atd. Připravujeme členský roční systém pro účastníky. No a pracujeme s partnery, firmama, které mají zájem o naše aktivity. Ať už z důvodu budování PR nebo CSR, marketingu jejich technologie, recruitingu našich absolventek nebo prostě pomoci. Naším hlavním partnerem je Konica Minolta s Impact Hubem, Adastra a pro základní a střední školy Microsoft. No a protože nechceme usnout na vavřínech, budujeme si vedlejší činnost, kterou chceme tu hlavní vzdělávací financovat – propojování vyškolených holek na konkrétní pozice za odměnu.

7. Kde všude působíte? Hodláte expandovat také do zahraničí?

Působíme hlavně v Praze a Brně v Impact Hubu. Kurzy jsme ale uspořádali i v Liberci a Hradci Králové, tam například spolupracujeme s místní univerzitou. Již teď máme naplánovanou Ostravu a Bratislavu. Do zahraničí se tedy chystáme a nejen na Slovensko. Cílem je připravit osnovy workshopů tak, aby byly co nejlépe škálovatelné a naši myšlenku bychom mohli šířit do co nejvíce měst i zemí.

8. Jelikož již uspořádaných workshopů je nespočet, jaký zaznamenáváte zájem o Vaše služby?

Během našeho ročního působení jsme uspořádali přes 30 workshopů a přednášek, na kterých se přihlásilo více než 2000 zájemkyň. Kapacitně jsme ale limitovaní a holky musíme vybírat podle jejich motivace a aktuálních znalostí. Dohromady máme asi 700 absolventek, zájem o kurzy roste a více než třetina se k nám znovu vrací. Proto jsme se také rozhodli pořádat i dlouhodobé kurzy, kde s účastnicemi pracujeme intenzivněji.

9. Jak Vás můžeme podpořit ve Vašem snažení?

Každý může přispět, protože problém diverzity a nedostatku žen v IT se týká nás všech. Ženy mohou přijít na workshop a začít se vzdělávat. Muži mohou přijít a dobrovolně sdílet svoji znalost v IT. Neustále hledáme lektory na naše kurzy. Média o nás mohou napsat a pomoci nám vyobrazit IT odborníky v jiném světle než jen ty upocené dlouhovlasé ajťáky v prestižkách. No a koneckonců každá firma, která chce do týmu ženy, by nás mohla podpořit finančně .

10. Jakou vizi má projekt do budoucích let? Chystáte něco, na co se můžeme těšit?

Chceme být jedinou entitou v ČR, která spojuje na jedné straně holky se zájmem o vzdělávání, práci nebo radu v IT a na druhé straně firmy a školy, které mají zájem o ně. Chceme vybudovat komunitu čítající desítky tisíc holek a lidí, co se navzájem vzdělává. A chceme reálně zvýšit počet žen v IT. Nechceme být projekt. Chceme být firma a nezisková organizace co tady bude napořád. Proto jsme odstartovaly spoustu věcí. Kromě letních táborů pro holky na středních školách také projekt akademieprogramovani.cz, který je už zaměřený na mládež, pak chystáme nový web, který odstartuje systém členství v komunitě a co je nejdůležitější je ta personální činnost. A velký vánoční benefiční večírek 19.12. 


David Rewenda
David Rewenda
majitel portálu Startupisti.cz


Podobné články
Jiří Diblík - začal ve dvanácti
Nedávno jsme psali o aplikaci ToGo (zde). Dnes přinášíme rozhovor s Jirkou Diblíkem, který stojí za tímto nápadem. Jste velmi mladý ...
Sliders.cz: nadějný nováček mezi hudebními přehrávači
Autorem nápadu a zároveň výhercem ceny hlavního partnera je student informatiky na VŠB – Technické univerzitě Ostrava Viktor Nawrath. Dlouho ...
André Dravecký: ShipVio se stane významným hráčem na poli logistiky a přepravy zásilek
Přímo na jednom workshopu GISTinUP jsme se potkali se zakladetalem startupu ShipVio a udělali rozhovor. A o kom že to ...
"Místo aby stát podnikatelům pomáhal, staví jim do cesty překážky"
"Místo aby stát podnikatelům pomáhal, staví jim do cesty překážky" říká Jakub Domitra, výkonný ředitel projektu iq STARTUP O tomto projektu ...