„Místo aby stát podnikatelům pomáhal, staví jim do cesty překážky“
říká Jakub Domitra, výkonný ředitel projektu iq STARTUP

„Místo aby stát podnikatelům pomáhal, staví jim do cesty překážky“ říká Jakub Domitra, výkonný ředitel projektu iq STARTUP

O tomto projektu jsme na Startupistech už psali, a to zde. Protože byl ale o článek velký zájem, rozhodli jsme se požádat Jakuba Domitru o ještě jeden rozhovor, tentokrát více na tělo.

Ještě než se vrhneme na startupy, povězte našim čtenářům něco o sobě. Jak jste se k tomuto projektu dostal, a co se vám na něm líbí?
Jmenuji se Jakub Domitra a působím jako výkonný ředitel ve společnosti Busyman, kde mám na starosti kompletní backround, přípravu projektů pro investory, eventy atd. Právě zde jsem se seznámil s autory projektu iq FIRMA, do kterého kolegové investovali. V průběhu času vykrystalizovala myšlenka společnosti, jež by pomáhala začínajícím podnikatelům, kteří to mají neustále těžší a těžší. Začali jsme se tímto nápadem zabývat podrobněji a v lednu tohoto roku jsme se pustili do jeho realizace.
Jakub Domitra1Povězte nám o iq STARTUPu víc.
Jedná se o projekt, resp. stále ještě startup, prostřednictvím kterého se snažíme pomoci začínajícím podnikatelům s úspěšným a efektivním startem jejich podnikání v ČR. Vzhledem k neustále se měnícím právům, povinnostem a administrativní náročnosti jednotlivých úkonů je velmi jednoduché udělat chybu. Zkrátka místo toho, aby začínající podnikatel pracoval, řeší neustále administrativu, dokumenty, lejstra, žádosti, povolení a stresuje se, zda na něco nezapomněl. S tím se mu snažíme pomoct.

Proč jste se rozhodl investovat svůj čas právě do iq STARTUPu?
Je pravda, že lákadel v podobě projektů, na kterých se mohu podílet, je kolem mne spousta. Ale tak nějak čistě obchodní projekty mne nikdy nebraly, musí tam být pro mne přidaná hodnota, vědět, že to někomu pomáhá. Navíc, stejně jako mnoho dalších, i já, když jsem začínal podnikat, jsem se vše učil sám metodou pokus omyl. Bohužel tento systém vidím kolem sebe stále častěji a náš stát, místo toho, aby začínajícím podnikatelům pomáhal, staví jim do cesty překážky. Proto mě tento projekt oslovil, konečně je na trhu praktická pomoc pro všechny startupisty. Pomoc, která je jednoduchá, dostupná a umožní jim věnovat se jejich byznysu naplno.

Startupy jsou zřejmě vaším denním chlebem. Co všechno obnáší práce v projektu iq STARTUP? Jakou zde máte roli?
Primárně jsem ten, který iniciuje různé aktivity a následně je rozpracovává. Poté je předávám kolegům ke konzultacím a společně je dotahujeme. Každý máme na starosti určitou oblast a kompetence. Nyní pracuji na přípravě různých infografik z oblasti podnikání, podnikatelských inkubátorů, hledám nové partnery a služby, které bychom rádi nabídli našim klientům.

konecne mohu podnikat iqstartup

Takže jste při tom hledání našel i tento unikátní projekt. Jaká je jeho vize?
To je poměrně jednoduché. Chceme, aby vznikalo mnohem více českých firem, chceme pomoct začínajícím podnikatelům uspět a tak trochu i změnit ekonomikou situaci v ČR k lepšímu. Zní to asi trochu naivně, ale tak to je a navzdory byrokratickým šimlům to i funguje.Právě i z důvodu složitého administrativního a právního systému, se kterým se musí začínající podnikatel potýkat, jsme 
strávili poměrně značnou část času tvorbou e-booku. Hodně lidí naskočí do podnikání, aniž by si zjistili základní informace a ujasnili si, zda je to vlastně cesta, kterou by se měli vydat. Snažili jsme se tyto základní myšlenky a informace sjednotit tak, aby byly předatelné. E-book naleznete na našich stránkách a je ke stažení zdarma.

V jaké fázi se nyní projekt iqSTARTUP nachází?
Nyní realizujeme první zakázky a ladíme provoz na základě zpětné vazby trhu. Neustále hledáme aktivní partnery, se kterými můžeme přinést nové benefity začínajícím podnikatelům a v neposlední řadě hledáme také partnera, se kterým bychom byli schopni iqSTARTUP dostat do povědomí začínajících podnikatelů.

Kde mohou zájemci najít více informací?
Samozřejmě na našich nových stránkách www.iqstartup.cz, kde se nachází kompletní nabídka služeb. Stačí si zakliknout, co všechno potřebujete vyřešit, my Vás kontaktujeme a následně pošleme nabídku šitou na míru.

Mohl byste začínajícím podnikatelům dát nějakou radu do začátku?
Nikdy se nevzdávejte. I když je všechno proti vám, jděte za svým. Bude to těžké, budete si občas říkat, že se vrátíte k normální práci, že vám to za to nestojí… Ale když přijde úspěch, je to nepopsatelný pocit vítězství. Nesmíte si ho nechat ujít!


David Rewenda
David Rewenda
majitel portálu Startupisti.cz


Podobné články
Jiří Diblík - začal ve dvanácti
Nedávno jsme psali o aplikaci ToGo (zde). Dnes přinášíme rozhovor s Jirkou Diblíkem, který stojí za tímto nápadem. Jste velmi mladý ...
Sliders.cz: nadějný nováček mezi hudebními přehrávači
Autorem nápadu a zároveň výhercem ceny hlavního partnera je student informatiky na VŠB – Technické univerzitě Ostrava Viktor Nawrath. Dlouho ...
André Dravecký: ShipVio se stane významným hráčem na poli logistiky a přepravy zásilek
Přímo na jednom workshopu GISTinUP jsme se potkali se zakladetalem startupu ShipVio a udělali rozhovor. A o kom že to ...
"Místo aby stát podnikatelům pomáhal, staví jim do cesty překážky"
"Místo aby stát podnikatelům pomáhal, staví jim do cesty překážky" říká Jakub Domitra, výkonný ředitel projektu iq STARTUP O tomto projektu ...